Wyposażenie

Wyposażenie

ŚREDNI SAMOCHÓD RATOWNICZO – GAŚNICZY VOLVO FL 290 4X2

Średni samochód ratowniczo – gaśniczy VOLVO FL 290 został zakupiony dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej pod koniec 2011 roku. Zakup pojazdu sfinansowany został ze środków gminy Pawłowice, Urzędu Marszałkowskiego oraz środków własnych.

Pojazd wykonany jest zgodnie z normą PN- EN 1846-1 M-1-1-6-2500-8/2400-1. Zabudowę pojazdu wykonała firma „Pojazdy Specjalistyczne Zbigniew Szczęśniak” z Bielska- Białej.

Samochód posiada nowoczesną, czterodrzwiową kabinę z miejscami dla załogi w układzie 1+1+4. Wnętrze kabiny jest wyciszone i wyposażone w układ ogrzewania i wentylacji. Duża moc silnika (290 KM) zapewnia dobrą dynamikę pojazdu.

Budowa nadwozia umożliwia funkcjonalne rozmieszczenie osprzętu, a zastosowanie nowoczesnych żaluzji zamykających schowki i funkcjonalnych uchwytów na sprzęt ułatwia swobodny dostęp do wyposażenia. Układ wodno- pianowy wyposażony jest w autopompę (Waterous HL-200) dwuzakresową, napędzaną z silnika przez przystawkę odbioru mocy.

W pojeździe zamontowana jest wysokociśnieniowa wodno- pianowa linia szybkiego natarcia o długości 60m. na zwijadle. Wewnątrz zabudowy znajdują się zbiorniki na środek pianotwórczy (250l.) oraz na wodę (2500l.). Pojazd wyposażony został w działko wodno – pianowe DWP 16

Ze względu na spory zakres działań do jakich przeznaczone jest auto, posiada ono różnego rodzaju specjalistyczny sprzęt i wyposażenie, w tym m.in.: średni zestaw ratownictwa technicznego Holmatro ( pompa dwuzakresowa, rozpieracz ramieniowy, rozpieracz kolumnowy, nożyce, dwie pary węży),zestaw przedłużek do rozpieracza kolumnowego, wspornik progowy, urządzenie do cięcia szyb, osłonę zabezpieczająca z PCV, zestaw do wyważania drzwi i cięcia pedałów LUKAS, zestaw klinów i podporów Holmatro, zestaw do wyważani drzwi i cięcia pedałów LUCAS, agregat prądotwórczy Eisemann, obrotowy maszt oświetleniowy  o max. wysokości 5m., najaśnice akumulatorową PELI,  pilarkę do drewna Husqvarna, przecinarkę do betonu i stali Stihl, pilarkę ratowniczą Stihl, wentylator oddymiający Ramfan,  motopompę pływającą Niagara, motopompę szlamową Honda oraz Pramac, zestaw ratownictwa medycznego PSP- R1,Debibrylator, Kamizelkę KED, nadciśnieniowe aparaty ochrony dróg oddechowych Fenzy szt 4  z sygnalizatorami bezruchu + 4 butlę zapasowe, drabine DNW 3080, drabine DS 3,1,  podręczny sprzęt burzący, sprzęt i armaturę wodno- pianową oraz wyciągarkę samochodową.

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, uniwersalność i trwałość wykonania, zastosowanie najnowszego wyposażenia pozwalają na długoletnie i niezawodne korzystanie z samochodu.

CIĘŻKI SAMOCHÓD GAŚNICZY JELCZ 004 6,6/32

Ciężki samochód gaśniczy Jelcz 004 6/32 z roku 1979 jest na wyposażeniu jednostki OSP w Warszowicach od 30 grudnia 1987  roku. Został przekazany nam z KRSP z Zabrza. Mimo sędziwego wieku nadal pozostaję on niezastąpiony przy wielu akcjach ratowniczo – gaśniczych.

Auto posiada napęd 4×2 umożliwiający sprawne poruszanie się pojazdem w trudnym terenie. Wyposażone jest ono w armaturę wodną, nadciśnieniowe aparaty ochrony dróg oddechowych Fenzy szt.2 z sygnalizatorami bezruchu, podręczny sprzęt burzący, drabinę D -10 W, drabiny nasadkowe 4 szt, przenośny sprzęt oświeletniowy, agregat prądotwórczy Honda, oraz pilarke do drewna Husqvarna. Pojazd posiada zbiornik na wodę o pojemności 6600l. i autopompę jednozakresową o max. wydajności 3200l./ min.